معرفی دندانپزشک خوب تهران

تهران کلینیک

بهترین راه‌های کاهش استرس

استرس چیست؟ استرس یک احساس طبیعی است که در آن توانایی کنار آمدن با خواسته‌ها و رویدادهای به‌خصوص وجود ندارد. استرس، شرایط یا احساسی است که در آن فرد از لحاظ ادراکی بر این باور است که مجموع خواسته ها و انتظاراتی که از او وجود دارد فراتر از منابع، امکانات و توانمندی های در اختیار اوست. اگر شخصی که دچار استرس است، گامی برای کاهش استرس خود برندارد، استرس می‌تواند تبدیل به یک بیماری مزمن شود.

فهرست مطالب


تاثیر استرس در زندگی

راه‌های ساده برای کاهش استرس

 • ورزش کردن
 • غذا خوردن
 • نوشتن
 • کم کردن مصرف کافئین
 • آدامس جویدن
 • وقت گزراندن با دوستان و خانواده
 • برنامه ریزی برای کار ها
 • خندیدن
 • گوش دادن به موسیقی
 • شرکت در کلاس های یوگا
 • نفس عمیق کشیدن

داروی گیاهی کاهش استرس

طب سنتی از قدیمی ترین و گاهاً موثر ترین روش های درمان است. استفاده از داروهای گیاهی آرام بخش و دمنوش ها، علاوه بر ساده بودن، اگر به طور مستمر تکرار شود منجر به کاهش استرس می‌شود.

نام گیاهخاصیت
اسطوخودوستقویت هوش و ذهن، کاهش استرس و نگرانی
بیدمشکدرمان سردرد و بازیابی آرامش
گشنیزطبع سرد دارد و باعث احساس آرامش می‌شود
شقایقبرگ شقایق برای داشتن حس آرامش
بنفشهروغن بنفشه برای افسردگی و استرس کوتاه
آویشندارای طبع گرم و مفید برای تقویت روح و روان و حفظ آرامش
شیرین بیانبا تنظیم قند خون شرایط را برای حفظ آرامش مهیا می‌کند
بلوبریمواد معدنی آن تاثیر بسزایی در آرامش و تقویت سیستم اعصاب و روان دارد
زغال اختهدارای ویتامین c است که باعث آرامش اعصاب و روان می‌شود
گیاهان دارویی مفید برای استرس

انواع دمنوش برای کاهش استرس

دمنوش نعنا برای کاهش استرس

بهتریتن دمنوش برای هنگامی که دچار استرس شده اید و احساس می‌کنید عضلات شما منقبض شده اند. دمنوش نعنا باعث آرام شدن عضلات و دور شدن فرد از تنش می‌شود.

دمنوش بابونه برای کاهش استرس

این دمنوش ضد تپش قلب، ضد استرس و آرام کننده اعصاب است. اگر از قرص های ضد استرس استفاده می‌کنید، می‌توانید دمنوش بابونه را جایگزین آن کنید.

دمنوش چایی سبز

چایی سبز یک داروی گیاهی است که علاوه بر خواص چربی سوزی و ضد التهاب، تاثیر زیادی در کاهش استرس دارد. پلی فنول و ال‌تیانین موجود در چایی سبز باعث کاهش اضطراب و استرس می‌شود.

دمنوش گل محمدی برای کاهش استرس

عطر دمنوش گل محمدی بسیار دل پذیر است.  خواب آور است ئ استرس را تا حد زیادی کاهش می‌دهد. مصرف روزانه یک لیوان دمنوش گل محمدی برای افرادی که شغل پرتنشی دارند، باعث غلبه بر استرس کاری می‌شود.


شاید این مطلب برای شما مفید باشد: لمینت دندان چیست


در استفاده از دمنوش گیاهی برای کاهش استرس به چه نکاتی باید توجه کنیم؟

 • درصورتی‌که داروی شیمیایی برای بیماری دیگری استفاده می‌کنید، بین زمان استفاده از دارو و دمنوش گیاهی حداقل دو ساعت فاصله‌ی زمانی بگذارید.
 • درصورتی‌که باردار هستید حتما با پزشک معالج خود در مورد استفاده از دمنوش‌های گیاهی مشورت کنید.
 • استفاده از دمنوش‌های گیاهی آرام‌بخش و ضد اضطراب به‌صورت بی رویه ممکن است بر سیستم عصبی مرکزی تاثیر منفی بگذارد.
 • داروهای گیاهی ممکن است باهم تداخل داشته باشد، یا اثرات آن‌ها کم شود. پس هیچوقت چند گیاه را برای تهیه دمنوش با هم ترکیب نکنید.
 • در تهیه‌ی گیاهان دارویی دقت کنید یا آن را از جای معتبری خرید کنید. چون ممکن است ناخالصی موجود در گیاهان موجب مسمومیت یا عوارضی دیگر شود.
دمنوش های مفید برای کاهش استرس
تاثیر دمنوش‌های گیاهی در کاهش استرس

تدابیر استفاده و دم کردن دمنوش‌های گیاهی چیست؟

 • دم کردن حتما باید روی حرارت غیر مستقیم باشد و از جوشیدن آن جلوگیری شود.
 • برای دم کردن دمنوش‌ها از قوری چینی یا شیشه‌ای استفاده کنید.
 • از طعم دهنده‌ی دیگری در تهیه‌ی دمنوش استفاده نکنید و آن را با طعم خاص خودش میل کنید.

کاهش استرس با ورزش کردن

اضطراب دائم و شدید، بدن‌تان را ضعیف می‌کند. استرس فقط یک مسئله ذهنی یا عاطفی نیست، بلکه می‌تواند به لحاظ جسمی هم به شما صدمه بزند. این مشکل، شما را در معرض خطراتی مثل سردرد، کمر‌درد، بی‌خوابی یا ناراحتی معده قرار می‌دهد. اما اگر به‌طور مزمن، مضطرب و دائما در حال مبارزه با استرس باشید، اوضاع واقعا خطرناک می‌شود.

این حالت در طولانی‌مدت به افسردگی، بیماری‌های قلبی، دیابت نوع ۲ و فشار خون بالا منجر می‌شود. اما نگران نباشید چون برای همه‌ی این مشکلات راه‌حل وجود دارد.

حرکات کششی برای کاهش استرس
کاهش استرس با ورزش کردن

ورزش یک داروی طبیعیِ ضدافسردگی و تسکین‌دهنده‌ی قویِ اضطراب است که استرس را زمین‌گیر می‌کند. بنابراین با ورزش می‌توانیم برای کاهش استرس و اضطراب و درمان‌شان اقدام کنیم. در ادامه لیستی از ورزش هاییکه برای کاهش استرس توصیه می‌شوند را بیان می‌کنیم:

ورزش تنیس برای کاهش استرس

این ورزش می‌تواند خیلی از مشکلات ناشی از استرس، مانند فشار خون بالا و بیماری‌های قلبی را مهار کند. از آن‌جاکه شما نمی‌توانید به‌تنهایی تنیس بازی کنید، این ورزش به بهبود روابط شما با دیگران کمک می‌کند و می‌تواند عامل موثری برای کاهش اضطراب‌های‌تان باشد!

تمرین در زمین تنیس باعث می‌شود که مغز شما اندورفین آزاد کند. اندورفین همان بیوشیمیایی است که احساس آرامش و رضایت خاطر را در عمق جان‌تان ایجاد می‌کند.

پیاده روی چگونه به کم شدن استرس کمک می‌کند

کسانی‌که برنامه پیاده‌رویِ منظم در زندگی‌شان دارند، در کنار سلامتی، اعتمادبه‌نفس‌شان بیشتر و استرس‌شان کمتر می‌شود. در نتیجه بعد از پیاده‌روی، احساس آرامش و راحتیِ بیشتری تجربه خواهند کرد.

همین راه‌رفتنِ ساده، تنش‌های عصبی را از گروه‌های عضلانیِ شما آزاد می‌کند. موقع پیاده‌روی هم، شما ناخودآگاه نفس‌های عمیق می‌کشید. اگر در فضای سبز هم راه بروید که چه بهتر! چون، بودن در دل طبیعت آرامش‌بخش است. اگر تا الان پیاده‌روی را جدی نمی‌گرفتید، از امروز به بعد، با خودتان شرط ببندید که روزی نیم ساعت این کار را انجام دهید.

ورزش یوگا برای کاهش استرس

بزرگ‌ترین فایده یوگا، تمرکز ذهنی است. حقیقتا تمرکز برای مدیریت استرس مهم است. نوئل شرودر، مربی و متخصص یوگا می‌گوید: «تمرینات و حرکات یوگا به تمرکز نیاز دارند؛ وقتی یوگا کار می‌کنید، ذهن شما به‌جای تجزیه تحلیل اوضاع و شرایط و نگرانی از کارها یا برنامه‌ریزی‌ها، فقط روی درست انجام‌دادنِ حرکات، معطوف و متمرکز می‌شود. در نتیجه حداقل برای مدتی ذهن‌تان از استرس خالی می‌شود.»

در این ورزش، تنفس عمیق اهمیت زیادی دارد، چون باعث آرام‌گرفتنِ بدن می‌شود. نتیجه مطالعات نشان داده که یوگا باعث کاهش فشار خون هم می‌شود. اما فایده این ورزش در مبارزه با استرس فراتر از این‌هاست.

بدنسازی و کاهش استرس

شاید تعجب کنید و بگویید تمرین با وزنه چطور می‌تواند به افزایش آرامش کمک می‌کند؟! جالب است بدانید که بدنسازی در خانه یا باشگاه و بلندکردنِ وزنه همان‌طورکه جسم را قوی و نیرومند می‌کند، با ترشح هورمون اندورفین روحیه و خلق‌وخو را هم بهبود می‌بخشد.

ورزش پیلاتس برای کاهش استرس

با پیلاتس ارتباط بین ذهن و مغزتان قوی‌تر می‌شود و آگاهیِ شما نسبت به حرکات بدن‌تان بیشتر خواهد شد.

در نتیجه نه‌تنها شرایط بدنی‌تان خوب می‌شود، بلکه بعد از پایان یک جلسه پیلاتس در خانه یا باشگاه، آن‌قدر خسته می‌شوید و عرق می‌ریزید که اصلا دلیل تنش را یادتان نمی‌آید. یک‌سری تمرینات پیلاتس بر آگاهیِ بدن، قدرت اصلی و تراز صحیح تأکید دارد.

ورزش و کاهش استرس

رقصیدن به بهبود استرس کمک می‌کند

رقص بهترین ورزش برای کاهش استرس است. انجام حرکات موزون فواید جسمی، روحی و حتی عاطفی زیادی دارد. چون یک تمرین عالی برای افزایش روحیه و چابکی است. وقتی می‌رقصیم ضربان قلب ما بالا می‌رود؛ کم‌کم عرق می‌ریزیم و شادی در رگ‌های‌مان جریان پیدا می‌کند.

حرکت های تایچی و کاهش استرس

 تای چی ( تای چی چوان) یک آیین سنتی برگرفته از هنرهای رزمی باستانی چینی است که روی تمرینات بدنی و تنفس هوشیار برای آرامش ذهن تمرکز دارد.

این ورزش که به “مدیتیشن پویا” معروف است، شما را به زندگی در زمان حال تشویق می‌کند تا نگرانی‌ها و اضطراب‌های روزمره را برای ساعاتی فراموش کنید.این ورزش همچنین باعث افزایش انعطاف‌پذیری و انرژی می‌شود و در نتیجه، احساس تندرستی و خوشبختی خواهید داشت. از دیگر مزایای تای چی می‌توان به تعادل بهتر، خواب آرام‌تر و با کیفیت‌تر و افزایش آمادگی قلبی-عروقی اشاره کرد.

رفع استرس فوری

از کارهایی که هنگام مواجهه با استرس می‌توانیم به آنها بپردازیم:

 • کسی را در آغوش بگیرید، آغوش گرفتن کسی که دوستش دارید باعث ترشح هورمون اکسی توسین و کاهش استرس می‌شود.
 • نفس کشیدن به روش 4-7-8، روی یک صندلی بنشینید، ابتد 4 ثانیه نفس خود را حبث کنید. نفستان را آزاد کرده و دوباره 7 ثانیه حبث کنید. در نوبت سوم 8 ثانیه نفستان را حبث کنید و بیرون دهید . این کار باعث می‌شود مغز فکر کند بدون استرس هستید و به سرعت استرستان پایین می‌آید.
 • بازی های ذهنی، بازی ذهنی به شما کمک میکند که بر روی وظایفی که دارید تمرکز کنید و این بازی ها باعث کاهش حواس پرتی شما نیز میشود شما میتوانید ، اعداد را بشمارید و یا کارت بازی کنید که این یکی از راه‌های کاهش استرس است.
 • آرامش عضلانی پیشرفته، PMR یک تکنیک 5 دقیقه‌ای است که موجب کاهش سریع استرس می‌شود.
 • خنده، هورمون های خنده ضد هورمون های اضطراب هستند. بنابراین شوخ طبعی و خندیدن باعث کاهش استرس می‌شود.
 • یوگای کوتاه، 5دقیقه انجام دادن یوگا برای سلامت روانی شما مفید است. کشش بدن، به شکل های مختلف باعث کاهش استرس می‌شود.
 • پیاده روی کوتاه، پیاده روی یکی از راه‌های طبیعی و سالم برای کاهش استرس است پیاده روی در کنار جدول و راهرو ها بر سلامت روانی شما تاثیر میگذارد برای شروع پیاده روی هوای تازه را نفس بکشید که باعث جذب سلول های مغز می‌شود.

استرس در نوجوانان و راه‌های مقابله با آن

نوجوانی سن مواجهه با موقعیت های نامعلوم، ترسناک یا چالش بر انگیز است. استرس یک احساس طبیعی است که برای مقابله با تهدید های احتمالی طراحی شده است. استرس در این سن به دلیل تغییرات ناگهانی در شیوه زندگی فرد اعم از احساسات، مسئولیت ها و… بسیار رایج است.

کاهش استرس

اضطراب اغلب می‌تواند شبیه به احساس ناراحتی یا نگرانی باشد. همچنین ممکن است همراه با علائم جسمانی مانند: افزایش ضربان قلب، تنفس سریع، سردرد یا ناراحتی‌های معده باشد.

کنترل این احساس یکی از مهم ترین کارهای است که در آینده و شیوه تصمیم گیری نوجوانان تاثیر بالایی دارد. به این منظور پنج روش زیر را به شما معرفی می‌کنیم که ارزش امتحان کردن را دارند.

1- نفس عمیق بکشید

از طریق بینی به آرامی نفس بکشید و از طریق دهان نفس را خارج کنید. این کار را چند بار تکرار کنید تا احساس آرامش شما بازگردد.

2- با یک دوست یا فرد مورد اعتمادتان صحبت کنید

صبحت با شخصی دیگر باعث می‌شود هم فشار ذهنی خلاص شویم، هم از راه‌ حل‌ها و ایده‌های او برای شرایط به وجود آمده استفاده کنیم.

3- به نیاز های اولیه بدن خود توجه کنید

 وقتی نیازهای بنیادین مانند خوب خوابیدن و غذا خوردن برآورده نشوند، می توانیم به راحتی احساس اضطراب و اختلال کنیم.

4- فعالیت های آرام بخش را در برنامه روزمره خود بگنجانید

سعی کنید حداقل یک ساعت در روز را صرف انجام فعالیتی کنید که باعث می شود احساس بهتری داشته باشید.

انجام فعالیت های مورد علاقه برای بهبود‌استرس
فعالیت های آرام بخش برای کاهش استرس

5- از دیگران کمک بخواهید

کمک خواستن حق شما و نشان دهنده توانمندی شماست. این کار نشانگرخودآگاهی و شهامت برای غلبه بر موقعیتی دشوار است.

سخن آخر

کلام آخر این‌که استرس جزئی جدا ناپذیر در زندگی هر فرد است. استرس می‌تواند وارد مسائل شخصی و کاری شود و همه چیز را به هم بریزد. راه‌ها و روش‌های زیادی وجود دارند که اضطراب و استرس را تا حد زیادی کاهش می‌دهند. استفاده از این راه‌ها و رعایت نکات آن، می‌تواند تا حد زیادی به ما در این مسیر کمک کند.

سوالات متداول

آیا بدنسازی برای کاهش استرس مفید است؟

بله هنگام ورزش کردن هورمون اندورفین ترشح می‌شود که برای بهبود خلق و خو و کاهش استرس مفید است.

از بین دمنوش ها کدام یک برای کاهش استرس قوی تر است؟

دمنوش نعنا و گل محمدی

Leave a Reply