معرفی دندانپزشک خوب تهران

تهران کلینیک

سرمازدگی چه آسیبی به بدن می‌رساند

بدن انسان توانایی بسیار کمی در مقابله با سرما دارد. با قرار گرفتن بدن در مقابل سرمای شدید، رگ‌های خونی منقبض شده و خون کمتری به اندام می‌رسد. سرد شدن خون بسیار خطرناک است چون در صورت سرد شدن، سرما را به سرعت به تمام بدن منتقل می‌کند و فرد دچار سرمازدگی می‌شود.

کاهش خون رسانی به اندام‌ها در ابتدا مفید است. اما در صورت شدید شدن موجب کم خونی اندام و در نتیجه آسیب به سلول‌های آن می‌شود. در صورتی که سرمای شدید به اندام برسد، آب درون سلول‌ها یخ می‌زند. یخ زدن آب سلول موجب ترکیدن و مرگ فوری سلول می‌شود.

در واقع روش اصلی برای گرم نگه داشتن بدن استفاده از لباس و پوشش مناسب است. علاوه بر این عواملی است مثل خستگی, تغذیه نامناسب، سابقه بیماری (مرض قند، بیماری قلبی – عروقی یا تنفسی، …) مصرف داروهای خاص (مثل داروهای فشارخون و از همه مهمتر مصرف الکل) نامناسب بودن لباس و پوشش فرد و عوامل مختلف دیگری نیز باعث مستعد شدن فرد به کاهش درجه‌ی حرارت بدن و آسیب‌های ناشی از آن خواهد بود .

عدم تحرک برای مدت طولانی (مثل سربازان داخل سنگر ) به علاوه‌ی سرد بودن هوا, رطوبت بالا, وزیدن باد و خیس بودن لباس‌ها نیز باعث مستعد شدن فرد و بروز سریع‌تر و شدیدتر آسیب‌های ناشی از سرما خواهد شد.

شاید این مطلب برای شما جالب باشد: لمینت دندان چیست

انواع سرما زدگی

هرچه مدت قرار گرفتن در سرما بیشتر می‌شود احتمال سرمازدگی اندام بیشتر می‌گردد. سرمازدگی مانند سوختگی برحسب شدت آسیب به درجاتی تقسیم می‌شود. شدت آسیب برحسب اینکه سرمازدگی تا چه عمقی به بافت ها آسیب زده متفاوت است.

 1. سرمازدگی درجه یک فقط اپیدرم یعنی لایه رویی پوست را درگیر میکند.
 2. سرمازدگی درجه دو هم اپیدرم و هم قسمتی از درم را درگیر میکند.
 3. سرمازدگی درجه سه اپیدرم، درم و چربی زیر درم را درگیر میکند.
 4. سرمازدگی درجه چهار بجز لایه های ذکر شده در بالا عضلات و تاندون ها را هم گرفتار میکند.
hypotermi 1

پوست دو لایه دارد. لایه روی را اپیدرم Epidermis و لایه زیر آن را درم Dermis مینامند. زیر درم یک لایه چربی است و زیر چربی عضلات و تاندون ها قرار دارند.

علائم و نشانه های سرمازدگی

 • ابتدا بدن دچار لرز می شود .
 • پوست سرد وخشک می شود.
 • نبض کند می گردد.
 • تعداد تنفس بیمار کمتر از حالت طبیعی می شود .
 • درجه حرارت بدن به 35 درجه یا کمتر می رسد .
 • خواب آلودگی ظاهر می شود که ممکن است به کُما منجر شود .
 • ممکن است ایست قلبی رخ دهد .

 سایر علائم عبارتند از:

پوست سرد: یکی از علائمی که دلالت بر افت دمای بدن و بروز حالت هیپوترمی دارد .(به ویژه سرد بودن پوست شکم )

 لرز: از واکنش های دفاعی بدن برای گرم کردن خود است و بدن بطور خودکار سعی می کند تا با افزایش کار عضلات حرارت بیشتری تولید کند و دمای قسمت مرکزی خود را ثابت نگه دارد . اما با پیشرفت آسیب و کاهش بیشتر دمای بدن , این واکنش دفاعی نیز مختل می شود.

گیج و منگ شدن مصدوم، از دست دادن قدرت قضاوت، تصمیم گیری، از دست دادن هماهنگی حرکات و فعالیتهای بدنی.

پیشگیری از سرمازدگی

 1. مهمترین اقدام در پیشگیری از سرمازدگی خروج از محل سرد است. اگر در مجاورت سرمای شدید قرار گرفته اید مطمئن شوید که لباس گرمی پوشیده اید.
 2. دستکش های یک تکه بهتر از دستکش های چند انگشتی هستند. در مجاورت باد باید سر و صورت و گردن خود را بپوشانید. لباس ضد آب بپوشید و سعی کنید بدن خود را خشک نگه دارید.
 3. بهترین لباس ها آنهایی هستند که چند لایه هستند. لایه های لباس هوا را در بین خود محبوس کرده و مانع از دست رفتن گرما می‌شوند. چکمه ها هم باید گرم باشند.
 4. بدن در هوای سرد نیاز به کالری و آب بیشتری دارد.
 5. نفس کشیدن زیاد در ارتفاعات بالا باعث از بین رفتن حرارت بدن می‌شود. پس باید فعالیت های بدنی را طوری تنظیم کنیم که تعداد تنفس خیلی بالا نرود. در کوهنوردان استفاده از اکسیژن برای تنفس میتواند احتمال سرمازدگی را کاهش دهد. 

درمان سرمازدگی

درمان اولیه سرمازدگی عبارتست از:

 1. به پناهگاه بروید؛ ترجیحاً جایی گرم، خشک و سربسته
 2. لباس های خیس راخارج کرده و لباس خشک بپوشید. بدلیل کاهش درجه حرارت بدن و بروز اختلال در سیستم الکتریکی قلب , هر ضربه ی ناگهانی ممکن است منجر به بی نظمی های بسیار شدید و کشنده در ضربان قلب فرد گردد . بنابراین حتی برای خارج کردن لباس های مصدوم ابتدا آنها را قیچی و سپس از بدن مصدوم خارج کنید .
 3. هیچگاه بدن مصدوم را با مالش گرم نکنید و او را نیز تشویق به انجام فعالیتهای بدنی و راه رفتن نکنید .
 4. محل سرما زده را در یک حوله ضخیم بپیچید.
انواع روش های درمان سرمازدگی

درمان تکمیلی سرمازدگی گرم کردن محل آسیب در اولین فرصت است. این گرم کردن با گذاشتن اندام سرمازده در آب گرم ۴۰ درجه به مدت سی دقیقه انجام میشود. آب گرم باید حاوی یک ماده ضد عفونی ملایم باشد. اندام سرمازده نباید مالش داده شود چون ممکن است آسیب را بیشتر کند. گرم کردن روزی دوبار باید تکرار شود و پوست در مدت درمان باید گرم و خشک نگهداری گردد.

با گرم کردن اندام سرمازده درد شروع میشود، پوست قرمز شده، تاول زده و ممکن است متورم شود. بتدریج روی پوست میمیرد و سفت میشود. از داروهای ضد درد برای کاهش درد بیمار استفاده میشود. دکستران، هپارین و iloprost و TPA و Pentoxifylline هم در درمان سرمازدگی استفاده میشود. معمولا به بیمار آنتی بیوتیک و واکسن کزاز داده میشود تا از ایجاد عفونت ثانویه جلوگیری شود.

درمان آسیب‌های سطحی

اگر سرمازدگی سطحی باشد زیر پوست مرده پوست جدید صورتی رنگی ایجاد میشود. این روند ممکن است حتی تا شش ماه هم طول بکشد. در سرمازدگی های سطحی ممکن است بهبودی کامل ایجاد شود و در مواردی هم ممکن است درد، بی حسی و سفتی در پوست باقی بماند.

درمان آسیب‌های عمقی

 در مواردی که سرمازدگی عمقی باشد ممکن است تمام عضو سیاه شده و بمیرد. بطور مثال ممکن است انتهای انگشت سیاه شده و بتدریج از بقیه دست جدا شود. گاهی اوقات برای جدا کردن بافت مرده نیاز به عمل جراحی و یا قطع عضو وجود دارد. اگر نیاز به قطع عضو وجود داشته باشد این کار معمولا تا ۸-۶ هفته به تعویق میفتد تا بافت هایی که توانایی زنده ماندن را دارند مشخص شوند.

منبع

Leave a Reply