معرفی دندانپزشک خوب تهران

تهران کلینیک, کلینیک دندانپزشکی

همه چیز درباره ایمپلنت دندان + فیلم مراحل انجام

امروزه بهترین جایگزین برای دندان‌های از دست رفته ایمپلنت دندان است. ایمپلنت از جنس تیتانیوم خالص است و با بدن انسان سازگاری دارد. شکل آن به صورت میله باریکی است که درون استخوان فک قرار داده می‌شود. این ماده پس از قرار‌گرفتن در فک به شرط نگهداری صحیح، ماندگاری بسیار بالایی خواهد داشت.

 ایمپلنتولوژی حاصل آخرین تحقیقات و تکنولوژی‌های روز دنیا است. قرار دادن ایمپلنت دندان در فک، درمانی نه چندان سخت است که عارضه‌ای در بر ندارد. ایمپلنت دندانی همان نقش دندان‌های اصلی را تا پایان عمر برای بیمار ایفا می‌کند. چراکه هم ریشه و هم تاج دندان را شامل می‌شوند.

ایمپلنت دندان

معرفی انواع ایمپلنت دندانی

 ایمپلنت ریشه‌ای شکل

این نوع، رایج ترین نوع کاشت ایمپلنت می‌باشد که تمامی افراد می‌توانند این نوع ایمپلنت را بکارند. به آن ایمپلنت درون استخوانی یا درون ریشه‌ای نیز گفته می‌شود. این مدل شبیه پیچ ضخیم یا مخروط است و دارای پهنا و طول متفاوت است. برای کار گذاشتن پایه این ایمپلنت، نیاز به ایجاد عمق و عرض کافی در استخوان است.

ایمپلنت چارچوب راموس

معمولا در صورتی از این نوع ایمپلنت استفاده می‌کنند که فک پایین بسیار نازک باشد. این مدل در گوشه عقب استخوان فک در دهان (یعنی نزدیک دندان عقل) و نزدیک چانه قرار خواهد‌ گرفت. هنگام کارگذاری در آن بخش و ترمیم بافت اطراف آن، میله فلزی نازک آن قابل دیدن خواهد بود. دندان های مصنوعی در ادامه به صورتی ساخته می شوند که متناسب با این میله باشند. این نوع ایمپلنت از شکستگی فک جلوگیری می کند.

مراحل و چگونگی انجام درمان

روند قرار دادن ایمپلنت دندان شامل مراحل زیر می باشد:

 1. معاینه فرد و تعیین نوع و تعداد ایمپلنت
 2. برداشتن دندان آسیب دیده ( کشیدن دندان ) در صورت نیاز
 3. آماده سازی استخوان فک ( پیوند استخوان ) در صورت نیاز
 4. کاشت پایه ایمپلنت
 5. رشد و ترمیم استخوان
 6. انتخاب رنگ و انجام قالب گیری و ارسال برای لابراتور
 7. قرار دادن نهایی ایمپلنت
مراحل ایمپلنت دندان

مزایای ایمپلنت دندان

 • افزایش زیبایی
 • سرعت بالا در کاشت
 • طول عمر بالا
 • حفظ سلامتی دهان و دندان
 • ثابت بودن ایمپلنت

عوارض و خطرات ایمپلنت دندان

عوارض ایمپلنت دندان می‌تواند کوتاه مدت و یا بلند مدت باشد. برخی از این عوارض به دلیل مراجعه به افراد غیر متخصص به وجود می آید. بنابراین انتخاب پزشک متخصص ایمپلنت دندان می‌تواند میزان عوارض این موضوع را به شکل چشم گیری کاهش دهد. رعایت نکات بهداشتی دهان و دندان می تواند شما را هر چه سریعتر از شر عوارض ایمپلنت دندان خلاص کند. از خطرات و عوارض ایمپلنت دندان می توان به موارد زیر اشاره کرد :

 • عفونت در محل کاشت
 • امکان آسیب به سایر دندان ها
 • آسیب عصبی که می تواند باعث درد، بی حسی، سوزن سوزن شدن لثه ها، لب ها و چانه فرد شود.
 • مشکلات سینوسی

هزینه ایمپلنت دندان

این که هزینه کاشت دندان چقدر است، سوالی است که تنها با ویزیت پزشک پاسخ داده می شود. در نتیجه در ابتدای کار پاسخ به این سوال بسیار پیچیده خواهد بود. دندانپزشک برای پاسخ به این سوال، باید نیاز واقعی بیمار را ارزیابی کند و هزینه حقیقی را براورد کند. اما بطور کلی بسته به نوع ایمپلنت و کمپانی سازنده از ۳.۵ میلیون تا ۷ میلیون هزینه متغیر هست.

اما قیمت بستگی به عوامل بسیاری دارد که از آن جمله می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کیفیت، مقدار و محل استخوان: در صورتی که عرض و ارتفاع استخوان در محلی که قرار می گیرد کافی باشد، نیازی به هزینه اضافی نیست اما در صورتی که استخوان دچار تحلیل شده باشد و یا شکل و اندازه آن کافی نباشد نیاز به پیوند استخوان خواهد بود. این مسئله میتواند هزینه درمان را افزایش دهد.
 • تعداد دندان های جایگزین شده و نوع پروتز: روکش، بریج ثابت و پروتز متحرک مبتنی بر ایمپلنت (که اصطلاحا به نام over denture نامیده میشود) از مواردی هستند که می‌توانند برای جایگزینی دندانها ساخته شوند. بسته به اینکه کدامیک از این پروتزها ساخته شود، قیمت آن متفاوت خواهد بود. پروتز متحرک از نوع ثابت کم هزینه تر است.
 • نوعی که مناسب خواهد بود: ایمپلنت های استاندارد بین ۳ تا ۶ میلی متر قطر و ۶ تا ۱۴ میلی متر طول دارند انواعی از مینی ایمپلنت وجود دارند که حدود ٢ میلی متر قطر دارند و گاهی اوقات برای جایگزینی دندان بسیار کوچک یا در ترکیب با یک گروه برای حمایت از پروتز متحرک می توانتد مورداستفاده قرار بگیرند.
محل قرار گیری پایه ایمپلنت دندان

علت گرانی قیمت ایمپلنت دندان نسبت به سایر درمانهای دندانپزشکی

 • هزینه فیکسچر (بخش کاشتنی ايمپلنت دنداني)
 • قطعات پروتزی (اباتمنت اصلی و بعضا موقت، آنالوگ، پیچ اباتمنت)
 • هزینه لابراتواری چند برابری پروتز ( روکش ایمپلنت )

آیا قرار دادن ایمپلنت ها دردناک است؟

قرار دادن ایمپلنت ها درون لثه با بی حسی موضعی انجام می شود. در آن لحظه شما هیچ دردی را احساس نخواهید کرد. اما با از بین رفتن اثرات بی حسی، احساس ناراحتی خواهید کرد. از این رو پس از کاشت دندان، معمولا دندانپزشک به شما مسکن تجویز می کند.
کاشت دندان با بیهوشی انجام نمی شود اما در شرایط پیچیده، دندانپزشک مجبور به بیهوش کردن مریض می‌شود. افراد ناتوان ذهنی و عصبی، معمولا بیهوش شده تا در حین جراحی اختلالی ایجاد نکند.

در رابطه با روش های درمانی دندانپزشکی، شاید این مطالب هم برای شما مفید باشد:

ایمپلنت فوری دندان یا یک روزه 

مدت زمانی که طول می کشد تا بیمار درمان شود هم برای بیمار و هم برای پزشک مهم است. به طور کلی هرچه طول دوره درمان کوتاه‌تر باشد طرفداران آن روش درمانی هم بیشتر خواهد‌بود. ایمپلنت فوری این ویژگی را دارد و بیمار به سرعت می‌تواند نتیجه ی مطلوب خود را به دست آورد. در واقع ایمپلنت دندان روشی موثر برای جایگزینی دندان‌هایی است که به هر دلیلی از دست رفته اند. برای این کار پایه هایی از جنس تیتانیوم را در استخوان فک جای می دهند. بعد از ثابت کردن این پایه ها تاج دندانی را بر روی آن قرار می دهند.

تفاوت ایمپلنت فوری و ایمپلنت سنتی این است که دوره بهبود روش فوری بسیار کمتر از روش سنتی می باشد. به طوری که می توان مدت زمان انجام آن را یک روز بیان کرد. البته ذکر این نکته ضروری می باشد که تاج قرار داده شده بر روی پایه ایمپلنت دندان در این روش موقتی بوده و حتما باید با تاج اصلی و دائمی تعویض گردد.

Leave a Reply