معرفی دندانپزشک خوب تهران

کلینیک دندانپزشکی

لمینت دندان چیست و چگونه انجام می‌شود

لمینت دندان روکشی نازک و همرنگ دندان است. این روکش که با آن ونیر نیز گفته می‌شود، جهت بهبود زیبایی لبخند و ظاهر کلی فرد طراحی شده است. قطعات لمینت با قرار گرفتن بر روی دندان باعث تغییر رنگ، شکل، اندازه یا طول دندان ها به وضعیت دلخواه فرد می‌شود.

لمینت‌ها را می‌توان از جنس پرسلن (چینی)، یا مواد کامپوزیت رزین تهیه کرد. لمینت های دندان چینی بهتر از کامپوزیت رزین در برابر لکه ها مقاومت می کنند. بعضی‌ها روکش های پرسلن را از این نظر که در برابر لکه‌ها مقاوم‌ترند و ویژگی‌های بازتابش نور در آنها به دندان‌های طبیعی نزدیک‌تر است، ترجیح می دهند.

لمینت دندان

لمینت‌ها بجز مزایای زیبایی شناختی، مزایای دیگری نیز دارند از جمله اینکه در مقایسه با مینای دندان، مقاومت و قدرت دندان ها را افزایش می دهند. با پوشاندن ناهمترازی و سایر عیوب دندان، ردیف دندانها را مرتب و یکنواخت نشان می دهند. این روزها این درمان یکی از رایج ترین درمان های ترمیم زیبایی دندانپزشکی به شمار میرود.

موارد استفاده لمینت

لمینت دندان برای شرایطی که دندان اصلی دارای نقایص کانتور، شکل یا رنگ است، گزینه ایده‌آلی است و معمولا از آن برای اصلاح موارد زیر استفاده می شود:

 • دندان هایی که به دلیل عصب‌کشی، مصرف تتراسایکلین یا سایر داروها، دریافت بیش از حد فلوراید، تاثیر رزین‌های پر‌کننده، و دلایل دیگر دچار تغییر رنگ شده اند.
 • دندانهایی که در اثر ساییدگی تغییر کرده‌اند.
 • دندانهای ترک‌خورده یا شکسته
 • دندانهای نامرتب، ناهموار یا نامنظم
 • دندانهای فاصله دار ( برای بستن فاصله میان دندان )

مراحل انجام لمینت دندان

بررسی

در اولین ملاقات با متخصص دندانپزشک، ابتدا معاینه می شوید و معمولا وضعیت دندان های شما با اشعه ایکس بررسی می شود. دندانپزشک زیبایی پس از معاینه دقیق مانند پوسیدگی دندان ، بیماری لثه و… یک طرح درمانی دقیق ارائه می دهد و تعداد دندان هایی که نیاز به لمینت دارند مشخص می شود.

پاکسازی دندان

پس از معاینه کلی ، دندانپزشک تخمینی از تعداد دندان هایی که نیاز به لمینت دندان دارند ، زمان درمان ، هزینه لمینت دندان و غیره در اختیار شما قرار می دهد و سپس برای خلاص شدن از پلاک روی سطح دندان ها ، دندان های شما پاکسازی و جرمگیری می شوند.

آماده سازی دندان

آماده سازی دندان شامل تراشیدن قسمتی از مینای دندان به اندازه ی فضایی که برای قراردادن لمینت دندان نیاز است، می باشد. این کار توسط یک دریل دندانپزشکی کوچک انجام می شود و ظاهراً باعث ایجاد درد و تأثیر منفی بر دندان طبیعی نمی شود. معولا در طول این مرحله ، دندانپزشک از بی حسی موضعی استفاده می کند. پس از آماده سازی دندان ، قالب دندان شما توسط دندانپزشک ساخته خواهد شد.

طراحی روکش لمینت دندان

قالب دندان که توسط دندانپزشک از دندان های شما تهیه شده است، به آزمایشگاه دندانپزشکی فرستاده می شود. روکش لمینت دندان متناسب با فرم دندان هرشخص در آزمایشگاه دندانپزشکی ساخته می شود. این مرحله ممکن است حدود دو هفته طول بکشد. در طول مدت انتظار ، مشتری می تواند از روکش های موقت استفاده کند.

پیوند روکش لمینت به دندان

بعد از اینکه آزمایشگاه ساخت روکش های لمینت دندان را به اتمام رساند ، دندانپزشک شما آنها را به دندان می چسباند و اطمینان حاصل می کند که روکش های لمینت سرامیکی به طور متناسب روی دندان قرار می گیرند. انجام این مرحله یک بخش مهم از مراحل “لمینت دندان” می باشد ، نحوه ی قرار گیری لمینت روی دندان ها باید به گونه ای باشد که بین خط لثه و روکش لمینت فاصله نیفتد. وجود فاصله بین لمینت و خط لثه سبب تجمع باکتری ها در این فاصله می شود که در نهایت منجر به بیماری لثه و همچنین شکست لمینت سرامیکی دندان خواهد شد . بنابراین بسیار مهم است که در انتخاب متخصص دندانپزشک زیبایی برای انجام لمینت دندان خود دقت کافی داشته باشید.

انواع لمینت دندان

مقایسه لمینت و کامپوزیت

لمینت دندان بر اساس ماده سازنده آن به دو دسته سرامیکی و کامپوزیتی تقسیم می‌شود. البته استفاده از هریک از روش های لمینت دندان، ویژگی های خاص خود را دارد. پیشنهاد میکنیم انتخاب لمینت مناسب را به تشخیص متخصص دندانپزشک محول کنید؛ چرا که متخصص دندانپزشک با بررسی جنس دندان شما و حساسیت های شما نسبت به مواد سازنده لمینت، بهترین روش را برای شما انتخاب خواهد کرد. چهار نوع اصلی لمینت دندان به شرح زیر می باشند:

 1. لمینت کامپوزیتی دندان
 2. لمینت سرامیکی دندان
 3. لمینت دندان متحرک
 4. لمینت بدون تراش (لمینت ایمکس)

لمینت کامپوزیتی دندان

لمینت کامپوزیتی، یکی از روش ‌های خوب برطرف کردن عیوب دندان است. کاربرد اصلی آن رفع نامنظمی دندان‌ها است. برای افرادی که رنگ سفید خاصی را خواستار هستند و کسانی که وقت لازم برای درمان با ارتودنسی ندارند این روش به کار می‌رود. طول عمر لمینت در این روش 5 الی 7 سال بوده و هزینه آن نسبت به لمینت سرامیکی پایین‌تر است، سریع‌تر آماده می‌شود و نیاز به لابراتوار ندارد. بهترین ویژگی های لمینت کامپوزیتی شامل موارد زیر است:

 • در یک جلسه نصب می شود،
 • جنس آنها از مواد ترمیمی به رنگ دندان طبیعی است،
 • و قیمت آن مناسب تر از لمینت سرامیکی می باشد.

لمینت سرامیکی دندان

لمینت سرامیکی پوششی از جنس سرامیک با ظاهری زیبا و اصطحکام بالا است. هنگام قرارگرفتن بر روی دندان مقداری تراش می‌خورد که البته این تراش به مینای دندان آسیبی نمی‌رساند. طول عمر لمینت سرامیکی بالاست و در صورتیکه از چسب‌های قوی و باکیفیت استفاده شود، بین 15 تا 25 سال ماندگاری دارد.

بهترین گزینه حال حاضر برای اصلاح طرح لبخند لمینت سرامیکی است. قیمت لمینت سرامیکی نسبت به لمینت کامپوزیت گران‌تر است.

لومینیرزکاد کامایمکس
برلیانسزیرکونیا
انواع لمینت سرامیکی

از بهترین و مدرن ترین لمینت های سرامیکی، لمینت برلیانس است. از ویژگی های مهم لمینت برلیانس؛ ضخامت کم، شفافیت و استحکام بالا است. یکی از کاربرد های لمینت سرامیکی در لمینت دندان جلو است. چون لمینت های سرامیکی قابلیت رنگ پذیری دارند، در صورتی که بخواهید تنها چند دندان جلو را لمینت کنید، امکان سفارشی سازی رنگ آن مطابق با دندان های مجاور را دارید.

لمینت دندان متحرک

لمینت متحرک یکی از انواع لمینت دندان مانند لمینت ثابت، جهت پوشاندن عیوب و اصلاح ظاهر دندان است. تفاوت آن با دیگر انواع لمینت ثابت، یک کاور قابل برداشتن است که روی دندان را می پوشاند. هزینه لمینت متحرک نسبتا پایین و کارایی بالایی دارد. اما! طول عمر لمینت متحرک کمتر از لمینت ثابت می باشد.

مراحل تولید و نحوه نصب لمینت متحرک دندان بسیار ساده می باشد و پس از قالبگیری دندان توسط دندانپزشک و تولید روکش لمینتی، می توانید به راحتی آن را روی دندان قرار دهید. گرچه لمینت متحرک به خوبی لمینت های ثابت سرامیکی نیست و طول عمر کمتری دارد، اما از مزایای آن می توان موارد زیر را نام برد:

 • قیمت پایین
 • محافظت از دندان و بهبود عالی ظاهر آن
 • سهولت ساخت و نصب و نتیجه سریع

لمینت بدون تراش (لمینت ایمکس)

لمینت دندان بدون تراش مانند لمینت لومینیرز، از نازک ترین انواع لمینت دندان می باشد که در اصطلاح به آنها لمینت کانتکت لنز یا فوق نازک می گویند. ضخامت لمینت بدون تراش 0/3 میلیمتر می باشد و در نصب این ونیر، نیازی به تراش مینای دندان نیست. ضخامت و وزن بسیار پایین آن، موجب سهولت در چسبیدن آن به دندان می شود.
مزایای لمینت دندان بدون تراش:

 • مناسب افرادی که می خواهند مینای دندان دست نخورده باقی بماند.
 • پیوند آن با دندان مستحکم است.
 • استحکام و مقاومت آنها نسبت به ضخامت آنها بسیار مناسب است.
 • طول عمر آنها در صورت انجام مراقبت های بعد از لمینت دندان، حداقل 10 سال می باشد.
 • به دلیل عدم تراش مینای دندان، حساسیت خاصی نسبت به سردی و گرمی به وجود نمی آید.

Leave a Reply